Вся необхідна інформація про противогази. Перевірте, про що ви не в курсі
Основу хімічної промисловості України становлять об'єкти народного господарства, які мають хімічно небезпечні речовини (аміак, хлор, соляна кислота). Безпека виробництва безпосередньо залежить від ряду аспектів, основним з яких є людський фактор, враховуючи який, не можна виключати можливість виникнення аварій.
Для порятунку людей і забезпечення безпечної роботи на підприємствах використовуються засоби захисту органів дихання ЗІЗОД, які включають в себе протигази, респіратори і комплектуючі до них.
При аваріях процес зараження повітря відбувається миттєво. Вдумайтеся: організм середньостатистичної людини без повітря може протриматися 5 хвилин, тренованого всього 9 хв. П'ять хвилин на порятунок життя. Саме тому так актуальне і важливе питання забезпечення споживачів якісними ЗІЗОД.
Характеристики та специфіка застосування протигазів
Ми вже з'ясували, що протигази є основним засобом захисту дихальної системи людини від широкої гами газоподібних отруйних аерозолів і домішок, які знаходяться в повітрі, де змушена працювати або перебувати людина. Причому, концентрація вільного кисню в робочій зоні повинна бути не менше 17%.
Залежно від призначення і середовища використання, протигази комплектуються масками різного типу: маска панорамна МАГ, маска панорамна ППМ-88, шолом-маска ШМП.
Вибір лицьової частини залежить від умов і характеру проведених робіт. У разі аварійної евакуації, де час порятунку йде на хвилини, а то й на секунди, логічніше використовувати лицьові частини ШМП. Вони миттєво надягаються і захищають не тільки дихання, але і всю голову людини. Шолом-маска ШМП входить в комплект фільтруючих і шлангових протигазів, а також апаратів, які працюють на стиснутому повітрі. У ній немає регулювання за розміром, вона випускається п'ятьма сортами: 0, 1, 2, 3, 4.
При постійній або тимчасовій роботі з отруйними речовинами підійде панорамна маска ППМ-88 або маска МАГ. Користувач в спокійній обстановці налаштовує розмір маски відповідно до розміру своєї голови, за допомогою еластичного регульованого кріплення. Маска зручна і комфортна для роботи. Досить велика за розміром панорамне скло забезпечує широкий огляд.
Фільтри для протигазів
Всі фільтри для промислових протигазів торгової марки ТАМБОВМАШ угольные. Вугілля як адсорбент (фільтруюча речовина) застосовується для заповнення фільтрів протигазів давно. Призначення протигаза вимагає, щоб повітря очищалося від шкідливих домішок швидко і ідеальним варіантом є використання вугільних фільтрів. Швидкість адсорбції на вугіллі - 20 сек.
Обов'язковою умовою маркування коробки, є вказівка марки фільтра і класу захисту. Для наочності використовується колірне маркування. Кожному кольору відповідають речовини, від яких захищає дана марка.
Існує три види фільтрів:
- малого;
- середнього;
- великого габариту.
Розмір фільтра визначає спосіб його кріплення до лицьової частини протигазу. Легкі фільтруючі елементи з масою менше 500 г (як правило, це коробки малого габариту) приєднуються безпосередньо до лицьової частини маски або напівмаски за допомогою стандартної різьби без будь-якого провідника. Для приєднання фільтрів більшого розміру і маси для зручності експлуатації використовується перехідник - Гофротрубка.
Мало хто знає, що гарантійний термін зберігання Гофротрубки без втрати її споживчих властивостей, 12,5 років з дня приймання ВТК. Вона виготовляється з морозостійкої гуми і придатна до використання при температурах до - 40о С.
На вимогу замовника, компанії пропонують сумки для перенесення і зберігання протигазів. Ринок пропонує сумки середнього або великого розміру, також користуються попитом уніфіковані сучасні варіанти, куди вміщається лицьова частина, фільтруючі коробки і Гофротрубка.
Як доглядати за протигазом
Для продовження терміну експлуатації і збереження всіх технічних і споживчих властивостей, за ЗІЗОД потрібно правильно і відповідально доглядати:
- Після використання, лицьову частину засоби захисту протирають ганчір'ям досить ретельно, насухо;
- Залишають сушитися в розплавленому вигляді;
- Від'єднують фільтр;
- Вихідний клапан закривають ковпачком з прокладкою;
- Вхідний отвір закривають ковпаком з прокладкою, а в фільтрі спеціальною гумовою заглушкою;
- Потім, всі частини фільтруючого приладдя в певному порядку укладають в сумку.
Слід пам'ятати, що гарантійний термін зберігання протигазів - 5 років.