Правила підбору та експлуатації ЗІЗ від падіння з висоти
Українські виробники випускають сучасні системи страхування високої якості. Забезпечуючи безпеку висотних робіт, вони щохвилини рятують життя професіоналів-висотників. Щоб страхова система в зоні ризику працювала безвідмовно, перед її застосуванням кожен елемент (запобіжний пояс, фали, троси, мотузки, стропи, підйомно-спускові пристрої) повинен пройти певні етапи перевірки.
Зазначимо, що компанія ПромЗІЗ-Спецодяг сконцентрована на ідеї розширення асортименту ЗІЗ саме українського виробництва та пропонує широкий вибір спорядження для запобігання падінню з висоти (більше 1,3 м). Всі пристосування відрізняються особливими характеристиками міцності, тому що виконані із сучасних матеріалів або їх комбінацій.
Вибір страхувального запобіжного поясу залежить від специфіки робіт. У промисловому альпінізмі віддають перевагу лямковим поясам. Безлямкові застосовують, якщо необхідна фіксація монтажника на одному місці. При виконанні аварійних робіт у замкнених колодязях – доречніше використовувати лямкові комбіновані пояси.
Засоби захисту від падіння з висоти: критерії справності
Усі запобіжні пояси повинні пройти процедуру декларування та випробувань. Перед тим як видати їх фахівцю, необхідно переконатися про наявність штампу про проведення випробувань. Потім візуально оглянути виріб та його комплектуючі. До основних ушкоджень, при яких страхові системи вилучаються із застосування, належать:
- Відсутність документів (паспорти, із зазначенням дати останнього випробування, сертифікату, маркування виробника).
- Закінчення терміну придатності.
- Наявність іржі, сколів на карабінах, пряжках, півкільцях та їх несправність.
- Значне зношування або потертості комплектуючих (більше ніж на 1 мм).
- Порізи чи розриви текстильних складових. Сполучні стрічки не повинні бути надірвані.
- Хімічні та масляні забруднення.
Крім періодичного зовнішнього огляду, страхувальні пристрої раз на 6 місяців проходять випробування на міцність. Вони не складні: вантаж масою 200 кг підвішують до кільця пояса на 5 хв. Виріб пройшов випробування, якщо після зняття навантаження на ньому не виявлено пошкодження. Стропи відчувають так само, тільки протягом 15 хв. Після усунення вантажу подовження стропа не має перевищувати 5% від початкової довжини.
Запобіжний пояс – як застосовувати?
При використанні страхового поясу необхідно ознайомитися з правилами його надягання та регулювання основних елементів. Пояс запобіжний безлямковий мають вище талії, приблизно на рівні нижніх ребер людини, за допомогою регулювання довжини портупеї. Потім перевіряють справність замикаючого пристрою. Фал не повинен розтягуватись більш ніж на 30% від початкової довжини. Перевіряють роботу карабіна – при натисканні на рукоятку справний пристрій розкривається, при відпусканні спрацьовує автоматичне блокування.
Монтажний пояс: правила догляду
Правильний догляд за ЗІЗ продовжує термін їх експлуатації та зберігає якість захисних опцій. Якщо монтажна страхова система забруднилася після експлуатації, її слід випрати за допомогою звичайного господарського мила. Потім просушити, бажано без прямого контакту з опалювальними приладами.
Часто запитують, як довго прослужить пояс монтажника? Відповісти складно. Слід враховувати частоту використання, умови, навантаження. Як правило, безлямкові розраховані на 2-3 роки посиленої експлуатації. Основне навантаження при використанні посідає силову петлю, тому її знос слід перевіряти в першу чергу. Страхувальні пояси зберігають у приміщеннях із припливом свіжого повітря, не складаючи один на одного, уникаючи яскравих сонячних променів.