Рекомендації по вибору спецодягу
При виборі спецодягу слід враховувати, що основною його функцією є захист від несприятливих впливів в умовах виробництва. Захисні властивості виробу обумовлені видом застосовуваної тканини і конструктивними особливостями моделі. Вибір спецодягу повинен здійснюватися з урахуванням вимог безпеки для певного процесу або виду робіт.
Спецодяг повинен відповідати наступним параметрам:
- Відповідати чинній законодавчій документації - ГОСТам і стандартам з охорони праці.
- Захищати працівника від шкідливих виробничих ризиків (механічних впливів, підвищених або знижених температур, впливу масел, кислот і лугів, води, статичної електрики, і т.д.)
- Забезпечувати максимальну зручність і комфорт, підвищуючи рівень якості та ефективності праці працівників.
- Визначати фірмовий стиль компанії, підтримуючи престиж підприємства.
- Зберігати зовнішній вигляд (усадка, насиченість кольору тканини), фізико-механічні та захисні властивості в процесі обслуговування та експлуатації (прання / чистка).
При виробництві спецодягу ми керуємося певними вимогами, враховуючи весь комплекс показників якості.
Загальні показники спецодягу характеризують її експлуатаційні, гігієнічні та естетичні вимоги. Однією з основних вимог, є забезпечення нормального теплового балансу. Одяг створює певний мікроклімат навколо тіла людини. Відносна вологість повітря під одягом повинна становити 40-60%. Якщо людина перебуває в стані відносного спокою, комфортною вважається температура в області тулуба 30-32 °C, а при важкій фізичній роботі 15 °C.
До спеціалізованих показникам якості спецодягу відносяться: опір відриву деталей одягу (для спецодягу від загальних виробничих забруднень), теплопровідність, повітропровідність (для спецодягу від підвищених і знижених температур), кислототривкість (для спецодягу від кислот) і т.д.
Тому важливу роль при розробці та виробництві спецодягу грає правильний вибір тканин і конструктивне виконання. Слід враховувати показники щільності і складу, фізико-механічних властивостей і обробки, застосування певних конструктивних елементів (манжети і хлястики - захист від пилу; клапани, капюшон, напульсники - захист від вітру; багатошарові утеплювачі - захист від холоду; накладки з відповідного матеріалу - захист від агресивного середовища).
Продукція нашої компанії має високу ступінь якості і виробляється у відповідності з усіма вимогами безпеки і охорони праці.
Тканини для виробництва спецодягу.
При виготовленні спецодягу застосовуються тканини трьох основних груп:
- Натуральні (бавовна, вовна, льон).
- Змішані (суміш бавовни та поліестеру в різних співвідношеннях).
- Синтетичні.
Натуральні тканини відмінно вбирають і віддають вологу або піт, слабо електризується, мають гарний теплообміном, але схильні до усадки після прання, досить легко мнуться, мають низький рівень зносостійкості. Бавовняні тканини характеризуються хорошими гігієнічними властивостями - вони легкі, повітропроникні, гігроскопічні. Бавовняні тканини широко застосовуються для пошиття халатів і костюмів, що захищають від загальних виробничих забруднень і пилу.
Вовняні тканини мають добру повітропроникністю, гігроскопічні, стійкі до дії кислот. Грубу ворсисту тканину використовують для спецодягу, що захищає від дії кислот. Наприклад, Костюм суконний К80 виготовлений з сукна (80% шерсть, 20% ПАН) з додатковою обробкою К80. При високій температурі вовняні волокна не горять, а спікаються. Костюм робочий «Прометей» пошитий з грубого бавовняного сукна (90% шерсть, 10% капрон) з обробкою ОП для захисту металургів і працівників гарячих цехів.
Синтетичні тканини не схильні до усадки, що не мнуться, добре тримають форму, мають високі характеристики, мають низький рівень поглинання вологи, але вони занадто електризуються і не тримають тепло, нестійкі до тертя.
Сумішеві тканини вбирають в себе позитивні властивості кожної з перерахованих груп і є на сьогоднішній день лідируючим матеріалом для виготовлення спецодягу. Завдяки практичності, сумішеві тканини широко застосовуються при виготовленні літнього та зимового спецодягу, халатів і костюмів для сфери побуту і медицини.
Всі тканини розрізняються технологіями виготовлення, щільністю, типами переплетення волокон. Додаткові властивості тканини отримують після застосування заключної обробки, яка забезпечує як захист від шкідливих виробничих факторів (промислових забруднень, води, розчинів кислот, іскор розплавленого металу і т.д.) так і поліпшені споживчі властивості (не мнуться, легко доглядаються, мають малу усадку і т.д.)
Види оздоблень тканин для спецодягу.
- МУ – малоусадочні (при МУ обробці зміна розмірів тканини після обробки водою не перевищує 3%)
- СН – «Стирай-носи» (виріб з обробкою СН після прання не вимагає прасування)
- БРУ – брудоудаляюча (завдяки ГРУ обробці легко відпираються забруднення на виробі)
- ВВ – водовідштовхувальна (тканина отримує здатність відштовхувати воду)
- МВВ – Масловодовідштовхувальна (тканина з МВО обробкою не змочується водою і олійними забрудненнями)
- К50 – кислотозахисна (краплі 50% розчину сірчаної кислоти залишаються на поверхні тканини і не вбираються в протягом 6 годин)
- К80 – кислотозахисна (краплі 80% розчину сірчаної кислоти залишаються на поверхні тканини і не вбираються в протягом 6 годин)
- ВП – вогнезахисна обробка